Zabawki Sensoryczne

Zanim dowiemy się czegoś więcej, na temat zabawek sensorycznych należy najpierw zastanowić się nad tym, jak funkcjonuje mózg dziecka i po co takie zabawki w ogóle są potrzebne. Mózg dziecka jest pełen neuronów gotowych do rozwoju za pomocą bodźców przez pierwsze lata jego życia. Odpowiednie bodźce możesz zapewnić, dając dziecku właśnie zabawki sensoryczne, taki jak: zabawki zręcznościowe, pop it, kule logiczne czy gniotki.

Zabawki sensoryczne dla dzieci

Znaczna część aktywacji neuronów odbywa się dzięki stymulacji zmysłów:

 • wzroku,
 • słuchu,
 • dotyku,
 • węchu,
 • smaku,

dlatego ważne jest, aby dziecko było odpowiednio stymulowane i miało możliwości rozwijania swoich umiejętności, ponieważ połączenia, które nie są wykorzystywane, zostają wyeliminowane.

W jaki sposób zabawki sensoryczne pobudzają zmysły dziecka?

Zabawki sensoryczne pozwalają rozwijać się różnym zmysłom, dobrym przykładem będzie poniższe wyjaśnienie:

 • wzrok — zabawki sensoryczne pomagają wyostrzyć umiejętność rozróżniania, przetwarzania i ćwiczeń wzroku, np. wciskanie odpowiednich punktów na zabawce takiej jak pop it;
 • słuch — umiejętność rozróżniania dźwięków, percepcja rytmów i umiejętność reagowania na nie;
 • dotyk — reakcja receptorów skóry na dotyk, nacisk, temperaturę, ruch, teksturę — ściskanie, wciskanie i gniecenie;
 • zapach — dziecko musi nauczyć się przetwarzać i reagować na różne zapachy, chociaż w tym bardziej pomagają zajęcia sensoryczne z dzieckiem w kuchni np. na warzywach i owocach;
 • smak — to samo dotyczy się smaku — zdolność postrzegania, rozróżniania, przetwarzania smaków i różnych bodźców w jamie ustnej;
 • zmysł równowagi — znajduje się wewnątrz ucha, odpowiada za nasze reakcje na ruch i równowagę.

Ważna jest jeszcze umiejętność percepcji, którą zabawki sensoryczne stymulują. To, jak mózg interpretuje pozycję ciała, wagę i ruch. Jest to umiejętność przestrzennej interpretacji każdego segmentu ciała, zarówno w sytuacjach statycznych, jak i podczas czynności dynamicznych (z ruchem). Sprawdź nasz sklep już teraz i wybierz odpowiednie zabawki sensoryczne dla swojej pociechy.

Zabawki sensoryczne dla 2, 3, 4, 5, 6 latka

Gry i zabawki sensoryczne są odpowiedzialne za poznawanie różnych doznań podczas zabawy nimi. Ten rodzaj aktywności przyczynia się do rozwoju zmysłów oraz kilku innych doznań wpływających na centralny układ nerwowy, takich jak emocje. Zamiast bawić się elektronicznym przedmiotem pełnym światełek, dźwięków i przycisków, lepiej jest dać dziecku sensoryczną zabawkę — bodziec do odkrywania świata i kreatywności, które są bardzo ważnymi czynnikami rozwoju dziecka.

Stymulacja sensoryczna jest ważna, ponieważ to dzięki zmysłom dzieci poznają świat takim, jakim jest, nabywają wiedzy, która później pomaga w umiejętnościach takich jak przygotowanie do nauki pisania, matematyki, rozwoju koordynacji ruchowej, uwagi, równowagi, pamięci, kreatywności i interakcji społecznych.

Wyświetlanie jednego wyniku